Flash Oyunlar Tarih Mi Oldu?

Eğer özellikle belli bir yaşın üzerindeyseniz mutlaka flash oyun çağında yaşamışsınızdır. Flash oyunlar, 90’lı yılların sonlarına doğru aşırı derecede önem kazanıp, sonrasında oyun sektöründeki ani devrim ile hızla önemlerini yitirdiler.

Indie Oyunların Doğuşu

Flash oyunlar neredeyse hiçbir zaman büyük şirketlerin hedefi haline gelmedi. Bunun en büyük sebeplerinden birisi ise, flash oyunların grafiksel açıdan olan yetersizliğidir. Bu durum, yepyeni bir pazar oluşmasına sebep oldu. Boş zamanı olan çizerler ve yazılımcılar, kendi oyunlarını yapmaya başlamak için bu kolay yolu seçmeye başladılar. Kongregate gibi sitelerde birçok ünlü flash oyun yer aldı.

Dövizin fazlasıyla yüksek olduğu bu zamanlarda oyun almak da bir o kadar zorlaştı. Flash oyunlar belki geri gelmeyecek ama benzeri bir yapı gelirse eminim bu herkesi mutlu edecektir. 90’ların sonlarında yaşamış olan ve flash oyunların tadını almış olan herkesin bunları özlediği kesin.

Günümüzde iIndie/i olarak bilinen ve küçük takımların veya şirketlerin çıkardığı oyunlar, her ne kadar anlamlarını yitirmeye başlamış ve büyük şirketler tarafından istilaya uğruyor olsa da, hala fazlasıyla el üstünde tutuluyor diyebiliriz. Bu tür Indie oyunların başlangıcının ise flash oyunlar olduğunu düşünebiliriz. Hatta flash oyunlar, zamanında takımlar ve şirketler tarafından değil, genellikle kişiler tarafından yapılıyordu.

Hızlı Oyun

Uzun oyunlar oynamaya zamanı olmayan insanlar, daha çok flash oyunlara yönelmeye başladılar. Flash oyunların ise sürükleyici hikayeleri ve oyun kaydedebilme özellikleri geldikten sonra bu sektör daha da ilerleyecekti ama bu sırada bilgisayar oyunları inanılmaz bir evrim geçirdi ve oyun motorlarının da çıkmasıyla flash oyunlar hızlı bir şekilde unutulmaya başlandı.

Flashın Katkıları

Peki flash bize yalnızca oyunları mı verdi? Hayır tabii. Basit animasyonlar yaratabilme özelliğiyle flash sayesinde interaktif oyunların yanı sıra sürükleyici hikayeler içeren animasyonlar da hayatımıza katıldı. Bunların en başında gelenlerden biri ise zamanında Türkiye’yi sallamış olan iNoel Dayı/idır. Batı topluluklarında şirin ve sürekli mutlu olarak gözüken ve gerçeklikten fazlasıyla uzak olan Noel Baba’ya aslında alaycı bir eleştiriymişçesine yaratılmış Noel Dayı’nın ününün hızla yayılmasının en büyük sebeplerinden biri de Türkiye’deki aslında zamanında çok dile getirilmeyen sorunları ele alıyor olmasıydı.