Çocukların oyun oynamak için sokağa çıktığı zamanlar hızla geride kalıyor. Teknoloji çağını yaşadığımız bugünlerde ise küçük büyük herkes bilgisayar, telefon ve tabletler üzerinden oyun oynamayı tercih ediyor.

İnsanlar saatlerce sıkılmadan oyun oynarken, bu işin mutfağını merak edenler de var. Oyun yapımı için yazılımdan anlamak kadar, özgün ve yaratıcı bir zihne sahip olmanın önemini de bilmeniz gerekiyor.

Oyun Yapmak İçin Neler Gereklidir?

İlk olarak nasıl bir oyun tasarlanacağı oldukça önemlidir. Her oyun için gerekli olan donanımlar değişebilir ve oyunun hikayesine göre farklılık gösterebilir. Fakat standart olan bazı gerekli şeyler şunlardır:

  • C, C#, JavaScript veya oyun yazımında kullanılan bir başka programlama dili bilgisi.
  • Grafik ve ışıklandırma konularında uzman desteği.
  • Kullanılacak müzikleri oluşturmak için programlar veya müzisyenler.
  • Oyununuzu hazırlayabilmemiz için kritik noktalardan bir tanesi olan “bütçe”.
  • Oyun motoru.
  • Grafik motoru.
  • Gerçekçi bir oyun deneyimi için Motion Capture.
  • En önemlisi de oyununuz için bir senarist.

Mobil ve Bilgisayar Oyunları Nasıl Yapılır?

Öncelikle oyunun yapımı için gerekli olan bütçeye sahip olmalısınız. Örnek vermek gerekirse, 2013 yılında piyasaya sürülen Crysis 3 oyunu yapımcı şirketine 66 milyon dolara mal olmuştur. Elbette bu gereken bütçe, oyunun ölçeğine ve kullanılacak teknolojilere göre değişecektir. Daha mütevazi bütçelerle daha basit oyunlar yaratmak da mümkündür.

Oyun yapımında çok kullanılan bazı kelimelerin ne anlama geldiğini iyi bilmeniz gerekiyor.

Motion Capture Nedir?

Motion Capture, genellikle yeşil kıyafetler sayesinde gerçek hayattaki hareketlerin bilgisayar ortamına aktarılmasıdır. İnsanların gerçek hayatta yapabildiği hareketlerin oyunun içine aktarılması için, bu hareketlerin dijitalleştirilmesinde kullanılan bir teknolojidir.

Oyun motoru nedir?

Oyun motoru, oyun içerisinde bulunan üç boyutlu nesnelerin birbirleriyle olan etkileşimini düzenler. 3D nesnelere ait ses ve fiziksel işlevlerin, belirli olay dizileri şeklinde gerçekleşmesini sağlar. Oyunun türüne uygun bir oyun motoru seçmeniz, oyununuzun oynanabilirliği açısından oldukça önemlidir.

3D Modelleme Programı Nedir?

3D modelleme programları, oyundaki nesnelerin tasarlandığı programlardır. Bu programlar sayesinde ağaç, çiçek, araba, karakter, canavar, top gibi oyun içerisinde yer alacak her türlü nesneyi hazırlamanız mümkün olacaktır.