Tarihin en başarılı oyunlarından biri olan ve günümüzde dahi pek çok seveni olan Pacman’i, Adobe Flash CS5 ve ActionScript 3.0 kullanarak yapabilirsiniz. İlk olarak hazırlıklara başlamadan önce, bilgisayarınıza kurulu olan programların kontrolünü sağladıktan sonra Adobe Flash programı üzerinden bir sahne oluşturunuz.

Objeler ve İsimlendirme

İlk olarak açmış olduğunuz alanda bir labirent oluşturmanız gerekmektedir. Fakat bu labirente bir giriş noktası ve bir de çıkış noktası belirlemeniz gerekiyor. Labirent için oluşturduğunuz her duvarınızı tek tek tıklayarak seçin ve bunları F8 ile bir film klibi haline getirin. Çevirmiş olduğunuz bu nesnelerde en çok dikkat etmeniz gereken şey, her birine farklı bir isim vermeniz gerektiğidir. Bizler burada duvarlarımıza C ismini verdiğimizi düşünelim, fakat her duvarınıza C derseniz programınız çalışmayacaktır. Bundan dolayı her duvarınız için özel olarak c1 – c2 – c3 – c4 -c5 … c-99 gibi bir isimlendirme yapmanız gerekir.

İlk olarak yapmış olduğunuz labirent işlemlerinizi kontrol ettikten sonra, sıra asıl zor kısım olan labirentte bulunan yemlerin isimlendirilmesine geliyor. Burada hazırlayacağınız yem miktarına göre ilk başta yapmış olduğumuz gibi farklı isimler vermeniz gerekiyor bunun için örnek vermek gerekirse d1 – d2 – d3 – d4 … d-99 gibi isimler vermeniz gerekiyor. Çalışmalarınızı yaparken, çıkışı belirtecek bir bayrak ekleyerek de oyuncuları yönlendirebilirsiniz.

Oyunun görselleri hazırladıktan sonra oyun için bir skor programı hazırlamanız gerekiyor. Bunun için bir dinamik metin alanı oluşturmalısınız ve bunun ismini de isterseniz skor veya başka bir şey koyabilirsiniz. Bu işlemleri tamamladıktan sonra en eğlenceli bölümü Pacman karakteriniz için bir isim belirlemeniz gerekiyor ve isim belirledikten sonra da Pacman çizimini gerçekleştirmelisiniz.

Oyunda komutlara oldukça dikkat etmeniz gerekiyor. Oyun içerisinde hazırlayacağınız kodların son bölümlerinde koyacağınız “function hit (e:Event): void” kodu sayesinde Pacman karakteriniz eğer duvara çarparsa oyunu kaybetmiş olacak ve en başa dönmesi gerekecek. Bu aşamada kullanacağınız “for“ döngüsü sayesinde, oluşturmuş olduğunuz duvar ve yem sayısına göre tek tek giriş yapmak zorunda kalmazsınız. Bir döngü sayesinde tüm komutları kolaylıkla kontrol altına alabilirsiniz.