Flash oyun yapımı, gerçek anlamda zahmetli ama bir o kadar da eğlenceli bir süreçtir. Oyun yapımında birçok farklı program kullanılsa da, en başarılı ve çeşitlilik konusunda en zengin programların başında Adobe Flash gelmektedir. Grafikler, animasyonlar ve tasarım konusunda oldukça zengin bir menüye sahip olan Adobe Flash sayesinde hayalinizdeki oyunları oluşturmanız mümkün.

Adobe Flash Professional programının birçok yeni özelliği bulunmaktadır. Bu özelliklerden en çok işinize yarayacak bazıları; şaşırtıcı filtre efektleri, alfa desteği bulunan tümleşik ve tamamen bağımsız video kodlama, gelişmiş düzeyde anti-alias denetimine sahip olan yüksek özellikli metin yazımı, bunlarla beraber metin araçları ve profesyonel Flash video ürünleridir.

Daha önceden tam entegreli olarak çalışmasa da artık yeni gelişmeler sonucunda, Adobe Photoshop ve Adobe Illustrator programlarıyla oluşturduğunuz katmanları ayırt etmeden direk aktarmanız mümkün olacağı için, geliştireceğiniz oyunda görselleri beslemeniz daha kolay olacaktır.

Basit Şekiller

Yuvarlak dikdörtgen kenarlar, pasta dilimi grafikler, çember iç yarıçapı gibi çalışmaları artık kolaylıkla oluşturmanız mümkündür. Yeni Flash programı ile gelen JavaScript API ile doğrudan entegre olarak program içerisinde ilk grafikleri oluşturabilirsiniz.

ActionScript 3.0

Daha önceki versiyonları zaman kaybı yaratan bazı sorun yaşatsa da, yeni ve gelişmiş ActionScript’in sunduğu esneklik sayesinde yapısal gelişmeleri kolaylıkla çözümleyebilirsiniz.

MP3 Desteği

Daha öncelerde hazırlamış olduğunuz oyunlarınızda ses dosyalarınızı farklı programlarla yüklemeniz gerekiyordu, fakat Adobe Flash CS5 sayesinde oyunlarınıza kolaylıkla mp3 dosyaları entegre ederek oyunlarınıza heyecan katmanız mümkündür. Bu işlemleri yaparken, daha kaliteli ses montajları için Adobe Soundbooth kullanarak oldukça basit bir şekilde profesyonel çalışmalar ortaya çıkarmanız mümkün olacaktır.

Çeşitli Çizim Olanakları

Oyununuz için hazırlayacağınız karakterler ve grafikleri kolaylıkla görsel özellikleri bölümünden oluşturabilirsiniz. Eski versiyonda çizimlerin önce Adobe Illustrator gibi bir programda hazırlanıp daha sonra Flash dosyasına aktarılması gerekirken, yeni Adobe Flash CS5 sayesinde artık kolaylıkla program içerisinde karakterlerinizi oluşturabilir ve onlara hareket katabilirsiniz.

Adobe Device Central

Adobe Creative Suite 3’e ait olan bu özellik, hazırlayacağınız flash oyunlarınızı mobil cihazlarınızda denemenize fırsat vermektedir. Flash Lite gibi yazılımlar kullanarak etkileşimli oyunlar ve ara yüzler oluşturabilirsiniz.