Flaş Oyunlarda Yeni Devir: Kaydetme Özelliği

Flaş (Flash) Oyun Nedir?

Flash oyunların isimleri “Flash Player”dan gelmektedir. Flash Player, internete bağlanmanızı sağlayan tarayıcınızda (İnternet Explorer, Google Chrome vs.) hareketli ögelerin çalışmasına olanak sağlar. Örneğin, internetten film izliyorsanız ve film takılıyor veya hiç yüklenmiyorsa, tarayıcınıza Flash Player kurmanız bir çözüm olabilir.

Flash Player, web tarayıcınızda bu tarz özelliklere olanak tanıyınca, tarayıcınızla bağlandığınız web adresleri (bir haber sitesi olsa bile), onun üzerinden oyun oynamak da mümkün hale geldi. İnternet üzerinden oynayabileceğiniz flaş oyunlar, ilk olarak çok basit çalışma mantıklarıyla, sadece insanların zaman geçirmesi amacıyla piyasaya sürüldü.

Örneğin, en yaygın flash oyunlar ilk başlarda pinpon veya tetris gibi oyunlardı. Ancak bu oyunlarda belli bir ilerleme, gelişim, senaryo veya hikaye yoktu ve bu oyunları kapatıp tekrar açtığınızda tekrar en baştan başlamanız gerekirdi. Zaten bu oyunların belli bir başı veya sonu da yoktu.

Save Özelliği

Daha sonra bu oyunlar gelişti ve belli bir amaca bağlı flash oyunlar internette yer almaya başladı. Bu oyunlar farklı kategoriler halinde oyuncuların karşısına çıktı. Örneğin, savaş ve strateji kategorisinde iyi bir savunma hattı oluşturmaya dayalı oyunlar bulundu. Spor kategorisinde futboldan bilardoya kadar birçok sporun flash oyunu yer aldı. Ancak bu oyunlarda da bir son olsa bile, kapattığınız zaman oyuna en baştan başlamanız gerekiyordu.

Zamanla en gelişmiş türden flash oyunlar internet dünyasındaki yerini aldı: “Save” özelliği olan flash oyunlar.

Save, yani kaydetme özelliği ile artık tarayıcı üzerinden oynadığınız oyundaki ilerlemenizi kaydetmek mümkün hale geldi. Bu özellik sayesinde daha detaylı ve hikayesi daha gelişmiş olan flash oyunlar üretilmeye başlandı.

Uzak Diyar Oyunu

Örneğin, Türk yapımcıların yarattığı Uzak Diyar isimli flaş oyunda kendinizi farklı bir dünyada bulmuş bir genç adam olarak uyanıyorsunuz. Bulunduğunuz farklı dünyadan evinize dönmenin tek yolunun güçlü bir canavarı yenerek onun uzay gemisini almak olduğunu öğreniyorsunuz. Size yaşlı bir adam yardım ediyor ve zamanla kılıç dövüşü veya büyü yapma konusunda kendinizi geliştiriyorsunuz. Daha sonra bu becerilerle kötü yaratıklara karşı savaşarak para kazanıyorsunuz ve yeni silahlar alabiliyorsunuz. Üstelik oyunu kapatıp açsanız bile kaldığınız yerden devam edebiliyorsunuz.