E-Spor

Özellikle kişisel bilgisayarların büyük bir hızla geliştiği ve internetin hayatımızdaki öneminin giderek arttığı son 20 yılda, gündelik yaşantımıza sadece yeni teknolojik kavramlar girmedi, yüz yıllardır kullandığımız kelimelerin anlamları da değişti. Öyle ki; beğenmek Instagram’da, arkadaş olmak Facebook’da ve sohbet etmek de anlık mesajlaşma uygulamalarında yaptığımız şeyler haline geldi. Tüm bunlar belki, iletişim araçlarının gelişimine bağlı olarak anlaşılabilir. Peki ya sporun anlamının da bu kadar değişeceğini düşünebilir miydik?

Çocuklara daha az bilgisayar oyunu oynayıp, daha fazla spor yapmalarını tavsiye ettiğimiz günler o kadar da eski değil. Bugün geldiğimiz noktada ise, hem oyun oynayıp hem de spor yapmak mümkün hale geldi. Her ne kadar fiziksel aktivite içermeyen bilgisayar oyunları için spor tabirini kullanmaktan hala imtina edenler olsa da, e-spor artık dünya genelinde kabul görmüş bir kavram olarak karşımızda duruyor.

Bilgisayar Oyunlarının Gelişimi ve E-Spor

Bilgisayar oyunlarının hayatımızdaki yeri 70’li yıllara kadar uzanıyor. Şimdiye kadar internet kafelerde veya arkadaş ortamlarında yapılan bilgisayar oyunu turnuvaları ise, artık ciddi bütçelere sahip kulüplerin lisanslı sporcuları arasında, büyük sponsorları olan organizasyonlar çerçevesinde gerçekleşiyor. Hem dünya genelinde, hem de ülkemizde e-spor etkinlikleri düzenleniyor.

Son yıllarda teknolojiye bağlı olarak bilgisayar oyunları çok gelişti ve oyun sektörüne yapılan yatırımlar da öylesine arttı ki, artık pek çok bilgisayar oyunu tıpkı Hollywood filmleri gibi milyonlarca dolara mal oluyor ve yapımında yüzlerce insan çalışıyor. Yüksek kalitedeki grafikler, gerçekçi hareketler, incelikle hazırlanmış senaryolar, yapay zeka unsurları, çok oyunculu platformlar, detaylı stratejiler… Oyun dünyasındaki tüm bu gelişmeler, oyun üreticileri kadar oyuncuları da profesyonelleştirmiş durumda.

Artık sadece eğlenmek ve kafa dağıtmak için değil, kafasını tamamen bu işe vererek oyun oynayan profesyonel oyunculardan söz ediyoruz. Yüz yıllık tarihe sahip köklü futbol kulüplerinin bile artık e-spor branşları, sadece bilgisayar oyunu oynamaları için transfer ettikleri birçok yerli ve yabancı sporcuları mevcut. Ayrıca çok oyunculu olarak oynanabilen farklı bilgisayar oyunları için, hem ülkemizde hem de diğer ülkelerde farklı büyüklüklerde e-spor ligleri var. ESL, ELEAGUE, Overwatch League, ülkemizde de Freezone Şampiyonluk Ligi bunlardan en bilinenleri.