Adobe Flash’i Sonlandırmaya Karar Verdi

Birçok kişi için internet demek video oyunları demektir. Zira internet, bu mecranın kaçınılmaz bir parçası olagelmiştir. Nedeni basit: Oyunu bulmak için ve en önemlisi de oynamak için internete ihtiyaç duyarız ve bu da çok uzun bir süredir Adobe Flash ile uğraşmanız gerektiği anlamına geliyor.

Ancak oyun dünyası ile yakından ilgilenenlerin bileceği üzere Adobe geçtiğimiz yıllarda Flash’a son vereceğini, 2020 itibariyle Flash desteğinin kesileceğini açıklamıştı.

Yavaşlığıyla bilinen Flash’ın birçok web sitesini daha da kötüleştirdiği bilinen bir gerçek. Dolayısıyla içerik oluşturanlar, bu zamana kadar yaptıklarını yapmaya devam edecekler ve HTML gibi platformlara geçecekler. İçerik üreticileri bunu çok büyük bir kayıp olarak değerlendirmese de Flash’ın sona ermesi ile adeta trajik bir döneme girecek olan birileri var: Video oyunu oynayanlar.

Indie topluluğunun temelini Flash Game geliştiricileri attı

Adobe şirketi devralmadan önceki adı Macromedia Flash Player olan yazılım, 2000’li yılların ortasında tüm devinimli grafiklerin ve videoların web sayfalarına yerleştirilmesi noktasında güvenilir ve işlevsel bir yöntem olarak ortaya çıktı. Bu süreçte artık animasyon yaratabiliyor, canlı hareketli videonun dijital versiyonlarını kodlayabiliyor ve belki de en önemlisi oyunları çalıştırabiliyordu.

Flash oyunlar o yıllarda, video oyunu dünyasında gerçekleşen en önemli ve en şaşırtıcı şeyleri kapsıyordu. Koca bir ücretsiz oyun kataloğunu barındıran ve sürekli barındırmaya devam eden dev bir ağ gibiydi.

Newgrounds ve Kongregate gibi bazı temel siteler hala varken, diğer yüzlercesinin ömrü kısa sürdü. Flash oyunlarında büyük deneyim kazanan yaratıcıların çoğu, daha sonra bağımsız oyun hareketinin önemli bir bölümünü oluşturdu. 2000’lerin ortasındaki Flash topluluğu, 2000’lerin sonlarındaki bağımsız hareketin bugün bilinen adıyla Indie topluluğunun temelini attı. Flash oyunlar, küçük geliştiricilerin düşük masraf ve kolay dağıtımla oyunlar yapmalarına olanak sağladı.

Oyunseverler olarak bahsi geçen Flash topluluğuna aslında çok şey borçluyuz; ancak flash oyun dünyası şimdilerde bir krizle karşı karşıya. Flash gittikçe değer kaybetmekte ve bir süre sonra da tamamen yok olacağı öngörülmektedir. Bu demektir ki bu oyunların sona ermesine kısa bir süre kaldı ve gün gelecek bu oyunlar tam anlamıyla oynanamaz hale gelecek. Ne yazık ki bu oyunları kaydetmenin kolay bir yolu da yok.